Filozofia przedszkola

Filozofia Przedszkola

Naszym celem jest podążanie za Dzieckiem i stwarzanie Mu najbardziej dogodnych warunków do rozwijania kreatywności, indywidualnych predyspozycji, a także umiejętności szukania radości zgodnie z założeniami pedagogiki zabawy i pracy. Bardzo cenimy pracę z dziećmi. Każdego dnia wszelkimi dostępnymi środkami wspieramy ich rozwój intelektualny, artystyczny, praktyczny i społeczny.

Dlatego tak bliska jest nam wizja Rudolfa Steiner’a (założyciela szkół walfdorskich), który wychodził z założenia, że dziecko powinno angażować w działaniu wszystkie wewnętrzne siły – intelekt, wolę i uczucia. W praktyce oznacza to moc kreatywnej zabawy, jakiej nasi Podopieczni oddają się w swobodnej i przyjaznej atmosferze.

Z myślą o przesłaniu Rudolfa Steiner’a w Zaczarowanym Przedszkolu stworzyliśmy magiczne kąciki baśni i kąciki rzemieślnicze, które mają rozwijać w naszych Podopiecznych to, co najlepsze; z dala od blichtru i rutyny dnia codziennego, za to bliżej natury i ekologicznych postaw. Czerpiąc z filozofii Johna Dewey’a stwarzamy Maluszkom takie warunki, aby mogły uczyć się poprzez działanie, być twórcami, ale przede wszystkim dowiadywać się jak cenne jest to, że każdy z nas jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby.

w którym dbamy o rozwijanie dziecięcej wyobraźni i budzimy dziecięcą ciekawość. Poznając przygody baśniowych bohaterów Dzieci kształtują w sobie poczucie dobra i zła, poznają morał i przesłanie płynące z wielu codziennych i niecodziennych zdarzeń. Dziecięcą wrażliwość rozwijamy w naszych kącikach teatralnych. Barwne opowieści opowiadane przez lalki i marionetki najsilniej przykuwają uwagę Maluszków. Dbamy również, aby same Dzieci stawały się aktorami małej sceny.